Výlety za designem

Výběr míst pro volný čas, rekreaci či výlet.

Volné víkendy a dlouhé letní dny přímo vybízejí k výletům za poznáním. Pojďme se podívat na pár zajímavých míst, které na první pohled upoutají unikátními prostory v duchu nejušlechtilejšího designu. Dali jsme dohromady několik tipů od originálních kaváren, přes ubytovací zařízení až po kostel.

 

 

Phill’s Corner

Bistro Phill’s Corner nabízí kromě designového požitku výběrovou kávu, čerstvé pokrmy, ale také propojení s design obchodem. Prostor najdete v trendy části pražských Holešovic. Není náhodou, že interiér mělo pod palcem duo Jan Plecháč a Henry Wielgus. Uvnitř bistra můžete obdivovat jejich slavná svítidla Moulds, která návrháři vytvořili pro Lasvit.

Phills Corner 1

Phills Corner 2

Zdroj: www.phillscorner.cz

 

Café Záhorský

Kavárna oprávněně získala titul Interiér roku za rok 2015. Prostor vznikl jako komunitní rodinná kavárna určená pro obyvatele pražských Dejvic. Tato na první pohled neobyčejná kavárna nabízí kvalitní kávu a dobré víno od malých českých a slovenských vinařů. V místě se pravidelně konají výstavy, vernisáže či koncerty. Příjemným bonusem mohou být ikonická svítidla Aim z dílny Ronana a Erwana Bouroullecových, které umně do interiéru zakomponovala architektka Magdalena Rochová.

Café Záhorský 

Zdroj: www.cafezahorsky.cz

 

Soho Restaurant

Pro gastroturisty doporučujeme návštěvu restaurace Soho, jejíž název odkazuje na slavnou kosmopolitní čtvrť amerického New Yorku. Za kombinací rokokového a moderního nábytku stojí květinový mág Mario Wild, jehož florální bílá instalace z větví působí vzdušným a magickým dojmem. Vtipná kombinace nábytku už je jen juxtapozicí evokující hravost a kreativitu. Designová odvaha, se kterou byl prostor vytvořen ve vás vyvolá pocit, že se vůbec nenacházíte v Čechách.

soho

Soho 3

Zdroj: www.dolcevita.cz

Foto: Archiv SOHO

 

Meziplůtky boutique hotel

Máte dost městského ruchu a rádi byste se ukryli do přírody? Ideální místem se zdá být stylový boutique hotel Meziplůtky uprostřed beskydských kopců. Malá vesnická okénka, tlusté zdi nebo třeba strop z dřevěných rámů – to vše neodmyslitelně patří k pravému venkovskému stylu. Čtyři jednoduše a vzdušně zařízené pokoje jsou lehce inspirované severským stylem, přesto dokonale doplňují český historický ráz zrekonstruované budovy z počátku 19.století. Není překvapením, že místo je zařazeno do sítě architektonicky výjimečných prázdninových domů a penzionů. Jak majitelka Daniela Hradilová sama říká, Meziplůtky jsou místem, kde se schováte a znovu najdete.

Meziplůtky 

Meziplůtky 2

Zdroj: www.meziplutky.cz, www.amazingplaces.cz

 

Long Story Short hostel a café

Trochu netradiční ubytování najdete v historickém centru Olomouce – hostel a café Long Story Short nabízející privátní i společné pokoje. Tento počin je důkazem, že cenově dostupné ubytování může být zážitkem. Místo se nachází v budově, která bývala součástí městského opevnění ze 16.století. Interiér je vkusně a jednoduše zařízený, přesto působí neobyčejným dojmem. Kombinace černého kovu, dřeva a kamene v jejich moderní podobě jde ruku v ruce s historickým duchem a o prezenci genia loci není pochyb. Uvnitř najdete spojení vintage nábytku a ultra moderních kousků, jako třeba tenkostěnnou samostatně stojící vanu, která je umístěna jen pár kroků od postele.

Long Story Short 1

Long story short


Zdroj: www.longstoryshort.cz

 

Štajnhaus

Pokud holdujete moravskému vínu a hodláte si zároveň dopřát komfortní bydlení s neopakovatelnou atmosférou, určitě navštivte penzion Štajnhaus. Budova ze 16. století se nachází uprostřed památkově chráněného centra Mikulova. Dům v bývalé židovské čtvrti byl citlivě zrenovován architektonickým studiem ORA, které domu dalo budoucnost založenou na jeho bohaté historii. Architekt Jan Hora o projektu řekl: „Hledali jsme hranici, do jaké doby se můžeme vrátit a kdy se už vydat po nové cestě. Ale stále jsme chtěli zachovat dům jako organický celek. V domě nenajdete rovnou zeď nebo pravoúhlý otvor, všechny prvky bylo tedy třeba znova vynalézt a vyrobit na míru…“ Interiéry jsou opatřeny masivními  a industriálními prvky surového dřeva a černého kovu, které vynikají na pozadí bílých zdí. V prostoru jednoznačně dominují světlé barvy a jednoduchý nábytek.

Štajnhaus 11

Štajnhaus 4

Zdroj: www.stajnhaus.cz

Foto: BoysPlayNice

 

Winternitzova vila

Zajímavou destinací jednodenního výletu může být Winternitzova vila nacházející se na pražském Smíchově. Vilu nechal doktor Winternitz postavit u Adolfa Loose, klasika moderní architektury. Dům s sebou nese smutnou historii jejich původních obyvatelů, kteří museli v roce 1941 vilu převést do tzv. Vystěhovaleckého fondu. O dva roky později už byla rodina transportována do Terezína a následně do Osvětimi. Díky práci vnuka JUDr. Josefa Winternitze Stanislava Císaře, se vila po revoluci dočkala rekonstrukce. Přeživší členky rodiny, Jenny a dcera Suzana, ve vile však už nikdy nežily.  

 

Dnes je vila zpřístupněna veřejnosti. Můžete využít komentovaných prohlídek, prohlédnout si různé výstavy, nebo si celou vilu na jednu noc dokonce pronajmout. Nadšenci do architektury a historie budou jistě obdivovat klasické prvky funkcionalistického stylu – rovnou střechu a světlou, ničím nezdobenou fasádu. Charakteristickým znakem je také Loosovo využití tzv. Raumplanu, tj. kaskádovitého členění vnitřního prostoru. V této době byl Adolf Loos již vážně nemocný, proto autorem všech prvků v interiéru je architekt Karel Lhota, který se tak podílel na tvorbě tohoto díla.

Winternitzova vila


Zdroj: www.loosovavila.cz

Foto: www.adolfloos.cz

 

Kostel svatého Bartoloměje

Ani duchovní místo a design nemusí nutně být neslučitelnými pojmy. Důkazem je kostel svatého Bartoloměje v Chodovicích v Podkrkonoší, jehož interiér vznikl pod vedením dvojice Jakuba Berdycha a Maxima Velčovského. Interiérová rekonstrukce se nesla v duchu experimentu s prvkem vysokého kontrastu gotické architektury, náboženské tématiky a moderního využití. Uvnitř najdete plastové židle slavného dánského návrháře Vernera Pantona. Přidaným znakem jsou pak jen průhledy ve tvaru křížků v opěrce zmiňovaných židlí. Jednoduchost a strohost organických linií židlí jsou doplněny o komplikovanost vzoru perských koberců pod nimi.

Kostel
Zdroj: www.insidecor.cz

 

Bystřice pod Hostýnem


Toto místo je neodmyslitelně spjato se snad naší nejznámější továrnou na ohýbaný nábytek Thonet. V Bystřici pod Hostýnem se dodnes vyrábí ikonický model židle s označením č.18. Dřívější firma Thonet byla po fúzi s konkurenčními firmami v roce 1924 a znárodnění v roce 1953 přeměněna ve společnost TON. Nábytkářský dům dnes nabízí velké množství designového nábytku, který v menší či větší formě využívá techniku ohýbaného nábytku. Společnost nabízí možnost absolvování exkurzí do výrobních prostor a Vily Thonet, kde se dnes nachází showroom současných produktů.

ton

Zdroj: www.ton.eu

 

Autor článku: Lucie Vacková, @the.aesthetic.eye