Pár jednoduchých kroků k lepšímu bydlení

Život v dnešní době nás tak trochu nutí k chaotičnosti a opomíjení zdánlivě nedůležitých maličkostí, které nám do něj přináší radost a uspokojení. Emoční vyčerpanost je často důsledkem uspěchanosti a pravděpodobně i do jisté míry online propojenosti dnešního světa. Možná je čas na chvíli se zastavit a přehodnotit naše postoje. Není nutné být radikální – úplně postačí podívat se na věci z trochu jiné perspektivy. S jarem tradičně přichází touha přivést domů svěží vítr – pojďme si proto projít pár jednoduchých kroků k lepšímu bydlení.

 1522228605-29693521_10216107909957470_1032221242_o

Kvalita na úkor kvantity – nikdy naopak

Na první pohled je to ode mě banální rada, zdá se. Pokud jsme ale schopni si toto neustále opakovat a skutečně dle této filozofie žít, bude pro nás postupem času mnohem jednodušší říkat ne zbytečným věcem. Nejde jen o estetickou hodnotu věcí, které potřebujeme a používáme každý den – je třeba zhodnotit jejich užitnou funkci a kvalitu.

 

Nejtěžší bývá oprostit se od zdánlivé potřeby vlastnit množství věcí. Obchody s levnými a často nekvalitními doplňky nás v tom velmi rádi podporují. Ale tady je třeba uvědomit si, že hromadění předmětů z důvodu jejich finanční dostupnosti zákonitě vyústí v to, že si jich nebudeme vážit. Receptem na úspěch může být si nákup nové věci pečlivě promyslet – respektive uvědomit si, zda potřebujeme pět drobností, které za půl roku vyhodíme nebo raději ušetříme na něco, co nás bude provázet životem a na co budeme pyšní.

Fotografie: Stylizmo (Nina Holst)

 

Změňte maličkosti

Na cestě ke změně mnohdy postačí postupovat krůček po krůčku. Zapomeňte na nákladné rekonstrukce místností, ale raději se zastavte a popřemýšlejte o tom, jak nábytek a všechny předměty na svém dosavadním místě fungují. Přesunem drobnějšího nábytku či dekorací lze snadno dosáhnout překvapivě pozitivního efektu. Jednoduchým trikem interiérových blogerů a blogerek je právě kombinování neutrálně laděných nebo multifunkčních kousků a jejich „cestování“ po místnostech.Fotografie: Jane Olander 

 

Nebojte se nechat si poradit

To, že něco nezvládnete úplně sami nevnímejte jako svou slabinu a nechte si poradit. Jste-li v koncích pod hromadami nepotřebností, obraťte se na profesionály – například na známou expertku na třídění Marii Kondo. Přes počáteční těžkosti a dost možná i nechuť k radikální změně, ale velmi rychle zjistíte, že pro vás časem bude lehčí žít s méně věcmi a do životů si budete pouštět jen to, co za to stojí. Fotografie: Henrick Bonnevier, Folkhem

 

Nepodceňujte každodenní úklid

Chcete-li, aby vaše domácnost působila uspořádaným dojmem, věnujte drobnému úklidu patnáct minut denně. Nedovolte, aby se všude povalovaly věci, které zrovna nepoužíváte. Vyžaduje to sice trochu sebedisciplíny, ale ve chvíli, kdy se z toho stane automatická záležitost, vás to ani obtěžovat nebude. Fotografie: BOSTHLM

 

Domů se musíte těšit

Člověk by řekl, že se to rozumí samo sebou. Překvapilo mě, kolik lidí se dokáže z vlastní lenosti smířit s nepořádkem. Občas slýchám poznámky typu: „Ale já doma trávím dvě hoďky denně, pak jdu spát a ráno zase do práce. Na tom, jak to doma vypadá přeci nesejde.“ A druhým dechem dodávají, že s tím ale něco jednou udělají, čímž dávají najevo, že jim to až tak jedno není. Pokud se v tom poznáváte, vůbec to neznamená, že jste selhali. Jen možná potřebujete správně motivovat.

 

Domov by měl být místem, kam se uchylujeme a schováváme před okolním světem, a proto bychom se tam měli cítit dobře. Uspořádáme-li si dům dle našich představ, budeme se do něj raději vracet a třeba i zvát přátele častěji na návštěvu. 

 

Každodenní život moderního člověka s sebou přináší jistou roztříštěnost. Žijeme v době, která nám nabízí nepřeberné množství příležitostí a pokud si nedáme pozor, v mžiku se ztratíme. Máme tendenci kupovat levné věci z řetězců, hlavně abychom jich mohli nakoupit víc, až nakonec naše domovy zahltíme neúčelnými věcmi. Při troše sebekázně je ale možné i do bydlení vnést řád, který nám pomůže vynaložit méně úsilí a nově nabytý čas a energii tak orientovat jiným směrem. Dříve či později celá snaha přinese ovoce a dosáhneme tolik kýžené lehkosti žití a bytí. Věřím, že změny je schopný úplně každý. A ne, není to zbytečné – život máme jen jeden, tak proč dělat kompromisy tam, kde to až tak nutné není.        
Fotografie: Janni Olander

Autor článku: Lucie Vacková