Užijte si den štěstí! 7 hygge tajemství pro šťastný život

V poslední době se webové stránky a regály v knihkupectví množí řadou publikací, které by vám měly prozradit, jak to ti Seveřané vlastně dělají, že jsou tak šťastní. Musíme uznat, že na severu je to skutečná pohoda a je to vidět na každém kroku, i když jim zrovna počasí nepřeje, fouká silný vítr a je zima. O minimální denním světle během polární noci vám nemusíme ani povídat. Ale jak se vlastně na tu pozitivní náladu naladit?

Povídali jsme si s několika lidmi, kteří na severu nějakou dobu pobývali či se tam pravidelně vrací a zjistili jsme, že hygge nemusí být jenom o tom, zapálit si krb, otevřít si oblíbenou knížku a vychutnávat si horkou čokoládu, ale i o mnoho jiných věcech. Ty vám prozradíme v tomto článku. A co se jimi rovnou i inspirovat a minimálně jednu zařadit i do svého života? Na 20. března připadá Světový den štěstí, a tak je ideální čas na to, zkusit malou změnu, abyste i vy měli svůj život zase o něco veselejší. Půjdete do toho s námi?

 priscilla-du-preez-318419-unsplash


Buďte společenští

V severských zemích funguje mnoho spolků, sdružení či klubů. Existují téměř na cokoliv. Ať už se bavíme o sportovních aktivitách či společném vyšívání či vaření. Každý si svůj klub či sdružení může založit a setkávat se tak s lidmi, které baví stejný koníček a užít si tak svůj volný čas oblíbenou činností.

Baví i vás nějaká činnost nebo vynikáte v něčem, co byste chtěli předat dál? Milujete třeba skandinávský design a sledujete aktuální interiérové trendy? Rádi byste své znalosti předali dál či načerpali inspiraci i od někoho jiného? Oslovte své známé, kamarády a zeptejte se jich, zda by se nechtěli pravidelně setkávat právě nad tématy o zařizování interiérů bytů či domů a trávit jednou za čas příjemné chvilky ve společnosti lidí, které zajímá stejný koníček. Ač se vám do toho možné nebude ze začátku chtít nebo se budete i stydět. Překonejte to! Pokud se vám podaří vytvořit si svoji malou skupinku, která bude fungovat, bude vás to neuvěřitelně naplňovat, dodávat vám inspiraci a hlavně radost.  

 

TIP: Je skandinávský design to, pro co žijete, naplňuje vás a přemýšlíte o tom, že budete pořádat pravidelná setkání? Inspirujte se v nádherných knihách věnovaných právě tomuto minimalistickému designu. Načerpejte informace a znalosti, které pak můžete předávat dál.

 
design book


Nestěžujte si

Seveřané se drží jednoho jednoduchého pravidla. Pokud se ti něco nelíbí, tak to zkrátka změň. Přijď s lepším a přínosnějším nápadem. Neboj se ozvat a prosadit si svoji myšlenku. Lamentováním doma na křesle ničeho nedosáhnete. Důležité je nesedět, ale skutečně konat.

Nelíbí se vám, že ve vašem oblíbeném parku je na zemi neustále nepořádek? Motivujte své přátele, udělejte si na jedno odpoledne čas a odpadky na zemi posbírejte. Klidně se u toho vyfoťte, vymyslete zajímavou výzvu, která bude motivovat i ostatní a sdílejte tento obsah na sociálních sítích.  

A pokud hovoříme o dobru pro naši planetu, můžete vyzkoušet třeba i tzv. sport nazeleno, se kterým přišli obyvatelé Švédska. A co tento termín vůbec znamená? Jde o spojení lásky k pohybu a touhy po čistém prostředí. Tamní spontánní hnutí přišlo s názvem plogging. Což spojuje dvě slova jogging a plucking, tedy běh a sbírání odpadků. Zkusíte založit první ploggerský spolek u nás?

 

TIP: Není vám lhostejné okolí, ve kterém žijete a rádi byste i svůj život nasměrovali k udržitelnosti? Zařaďte do svých každodenních činností používání produktů ze dřeva, které jsou šetrné k životnímu prostředí.

 

scandinavian family ryan-moreno-99460-unsplash


Vzájemně si důvěřujte 

Za spokojeností a štěstím Seveřanů stojí i to, že si mohou věřit. Ať už se jedná o rodinu, kde je to samozřejmostí, tak i mezi přáteli, sousedy či dokonce lidmi, kteří žijí na druhé straně planety.

Dodržujte své zásady, sliby a buďte upřímní a férový. Svým chováním tak motivujete i lidi ve své okolí. Vězte, že pokud vás poznají v dobrém světle jako člověka, který plní své sliby a je čestný, budou se k vám nejenom stejně i chovat, ale mohou vás mít také za ten správný vzor.

TIP: A nemusí to být jenom o důvěře. Pokud ve svém okolí potkáte někoho, komu byste rádi pomohli. Udělejte to! Stačí jenom malá drobnost nebo čin a uvidíte, jakou velkou službu a radost uděláte.

 

scandinavian family II

Rodina je základ 

Pokud se vydáte ve večerních hodinách na procházku ulicemi severských měst a sem tam nakouknete do oken domů, pochopíte, že je u Skandinávců rodina a přátelství skutečně tím, pro co žijí. Uprostřed místnosti uvidíte velký stůl, který je obklopený smějícími se lidmi.

Zkuste tento zvyk alespoň jednou týdně zavést i do své rodiny. Vypněte televizi, odložte mobilní telefony, společně si připravte oblíbené jídlo a sejděte se u velkého stolu, kde budete hodovat a užívat si přítomnost lidí, které máte rádi. Je to skvěle investovaný čas, na který budete zpětně rádi vzpomínat.

 

TIP: A aby bylo stolování v tom pravém severském duchu se vším všudy. Můžete ho zpestřit krásným a praktickým doplňkem.

 plogging


Buďte aktivní

Seveřané milují pohyb. Z toho důvodů se řada spolků a klubů věnuje právě sportovním aktivitám. A je jedno, jestli je vám 5 nebo 80 let. Rádi se setkávají a sportují v každém věku. Nejenom, že je to zdravé pro jejich tělo, ale i ducha.

Pokud se vám v současné době nechce zakládat aktivní spolek nebo nepatříte mezi velké sportovce, nemusíte věšet hlavu, důležité je vůbec začít. Stačí se domluvit s partou přátel a vyrazit na jarní procházku do přírody. Můžete si s sebou zabalit i drobné občerstvení a během přestávky udělat malý piknik, který vám výlet ještě více zpříjemní. A pokud se vám to líbilo, nic nebrání tomu, naplánovat si další procházku.

 

TIP: Malý piknik je skvělý nápad, ale přemýšlíte, do čeho jídlo uskladnit? Pro tyto příležitosti jsou ideální praktické termotašky. Termotašku hodíte přes rameno a můžete vyrazit.

 
picnic 4 picnic 1


Investujte do kvality

Kvalitní jídlo přímo od maminky. To obyvatelé Skandinávie milují. Nenechají se jen tak ošidit polotvary či nekvalitními surovinami a skutečně si vybírají. Nebojí se do nich investovat, protože ví, že poctivě uvařené jídlo z čerstvých a kvalitních surovin pro ně má daleko větší hodnotu než rozmrazené polotovary, které jsou sice hotové za pár minut, ale tělu nic nepřinesou.

Ač se vám po pracovním dni nechce stát u kuchyňské linky a raději byste večeři vyřešili nějakou studenou rychlovkou. Zařekněte se a běžte si raději něco dobrého uvařit. Nemusíte vymýšlet a vyvařovat složité recepty. Existuje i spousta těch jednoduchých a rychlých, které dodají tělu potřebné látky. Zabere vám to sice o několik minutek více, než když se odbydete ohřátou pizzou v mikrovlnce, ale tělo vám za to velkoryse poděkuje. Jak by řekli Seveřané. Tělo máme jen jedno, proto je důležité se o něj s náležitou péči starat.

 

TIP: Chcete i vy vařit z kvalitních surovin? V tom případě zařaďte do svého jídelníčku i ty od michelinského šéfkuchaře Nicolase Vahé. Pokrmy najednou získají nový rozměr a budete se oblizovat až za ušima

 

a-l-l-e-f-v-i-n-i-c-i-u-s-331173-unsplashUžívejte si každý den

A ta nejdůležitější rada nakonec. Každý den je jiný, každý den je tu od toho, abyste si ho pořádně užili. A ač třeba nebudete mít náladu, zkuste se těšit i na maličkosti, které vás ten den čekají. Nemusí to být nic velkého, ale zjistíte, že tím, že budete pozitivně myslet, tak okolo sebe vyzařujete pozitivní náladu a začnete se obklopovat těmi správnými lidmi, pro které budete inspirací. Štěstí si k vám najde cestu samo. A není takový život skvělý?Zdroj obrázků: Pinterest