Marie Kondo: 8 zázračných tipů na úklid

 Screen Shot 2020-03-16 at 12.02.32

I přes situaci, která nás všechny postihla se snažme najít pozitiva. Záleží na vás, jestli se rozhodnete pracovat na zahrádce, dohnat své resty na počítači nebo strávíte odpoledne se svou rodinou.. Čas, který teď trávíme v našich domovech, můžeme také využít k velkému úklidu našeho domova. Jaro nám totiž klepe na dveře a již tento týden tu máme první jarní den.
Pojďte se spolu s námi pustit do úklidu dle japonské guru Marie Kondo. Ta se totiž už od malička právě úklidu a organizaci domácnosti věnuje a tak není divu, že se její knihy staly světovými bestsellery.

Kdo je Marie Kondo? 

Marie Kondo milovala pořádek a úklid už od samého dětství. Její posedlost organizací prostoru vedla dokonce k tomu, že se několikrát během školní výuky zvedla a šla přerovnávat knihy v knihovně. Tuto vášeň samozřejmě přenášela i do svého běžného života, a tak doma rodičům ráda přeskládávala oblečení tak, aby ušetřila co nejvíce místa. Marie se tím stala ve svém okolí natolik známou, že se k ní sousedé chodili radit například s tím, jak se co nejefektivněji sbalit na zahraniční cestu s jedním kufrem. 

Screen Shot 2020-03-16 at 12.03.02  Screen Shot 2020-03-16 at 12.02.47  
Také není žádným tajemstvím, že během své cesty k pořádkumilovnosti absolvovala i pětiletý pobyt v šintoistickém chrámu, kde své dovednosti ještě více vytříbila. 

8 tipů metody KonMari 

KonMari je metoda, kterou vyvinula samotná Marie Kondo a vydala o ní několik knih. Na českém trhu jsou velice oblíbené ​dva bestsellery​. Jedním z nich je​ ​Zázračný úklid, druhým pak Žít s radostí. 

 why-we-re-never-konmari-ing-our-closets-sorry-marie-kondo-cab


1.​ Vše patří na jednu hromadu 

První tip pro vás bude asi ten nejradikálnější, protože vám také zabere největší množství času. Nicméně vězte, že po tomto kroku se budete cítit opravdu úžasně. Marie Kondo doporučuje, abyste všechny věci, které spolu ​souvisí​, dali na jednu hromadu (např. kosmetiku ke kosmetice, boty k botám, knihy ke knihám, atd.). Důvod je jednoduchý. Málokdo z nás si uvědomí, jaké množství věcí doma má schované v různých skrýších a nepoužívá je. Na základě toho pak zjistíme, kolik zbytečností vlastně vůbec nepotřebujeme. 


2.​ Ponechte si pouze ty věci, které vás dělají šťastnými 

Tato filozofie je stavebním kamenem celé metody KonMari. Každý kousek oblečení, knihy, nádobí, atd. vezměte do ruky a pokud z něj cítíte​ radost​, ponechejte si ho. Jestliže ale ve vás daná věc vyvolává neutrální nebo dokonce negativní pocity, dejte ji pryč. Cílem by mělo být to, abyste si doma ponechali pouze ty věci, které vás těší. Těm pak můžete poděkovat za to, jak vám pěkně slouží. 


3.​ Odložte nostalgii 

Nejspíše vám bude líto zbavit se věcí, které jste dostali od někoho, s kým už nejste v kontaktu nebo už dokonce nežije. Marie Kondo radí, abyste tyto věci nenechávali uskladněné v uzavřených krabicích, ale začali je ​používat​. Jestliže vás neosloví a budete mít tendenci je zpátky do krabice vrátit, rozlučte se s nimi. Vyfoťte si je na památku, poděkujte jim a věnujte je někomu, komu radost udělají. Milovaného člověka si raději připomeňte fotografií, písní nebo třeba oblíbeným jídlem, které měl rád. 


4.​ Zbytečné papíry musí pryč 

Stohy a stohy papírů, které doma hromadíte, jsou opravdu zbytečné. Někteří z nás skladují účty staré několik desítek let, jiní mají nostalgicky schované učebnice ze svých školních let. Zkrátka to naše „pro jistotu“ ubírá energii a místo v našich domovech. Marie patří mezi zastánce digitálních technologií a právě tyto technologie využívá i u svých tipů. Je tak jednoduché zbavit se nepotřebných dokumentů. Mnoho informací najdete na internetu nebo je můžete vyfotit či naskenovat a uložit na digitální úložiště. Tím si je zároveň rozdělíte na ty, které jsou důležité a na ty, které řešit nemusíte a můžete se s nimi rozloučit. 


5.​ Osvojte si nový způsob skládání oblečení 

Dle Marie Kondo by se oblečení nemělo skládat na sebe, ale za sebe. Cílem této metody je to, že každý kousek složíte speciálním způsobem tak, aby mohl sám stát. Díky této metodě získáte lepší přehled o svém oblečení a daleko více místa ve skříni. 


Screen Shot 2020-03-16 at 11.58.00 Screen Shot 2020-03-16 at 11.54.44 


6.​ Věci uspořádejte podle velikosti 

Do své domácnosti byste si měli pořídit​ ​krabice a boxy​, do kterých budete ukládat věci podle velikosti. Malé věci k malým, střední ke středním a velké k velkým. Díky této metodě tak budete mít lepší přehled o tom, kde co máte uskladněné. 

 

7.​ Kuchyň uspořádejte podle věcí, které nejčastěji používáte 

Možná si u tohoto tipu řeknete, že je to přeci logické. Ale ruku na srdce, skutečně tuto metodu doma ​dodržujete​? Velice často se stává, že pro talíře, sklenice či misky saháte zbytečně daleko. Zatímco parní hrnec, který použijete jednou za měsíc si pěkně hoví na lince.


c77932ce8efe57d927cdaaef44084962 Screen Shot 2020-03-16 at 11.57.338.​
Každá věc má své místo 

Marie Kondo patří mezi velké milovnice různých boxů a krabiček. Razí tu myšlenku, že jako my máme svůj domov, tak i naše věci by měly mít svůj domov. Zkrátka, každá věc by měla mít své místo. Uvidíte, že úklid bude najednou snažší a rychlejší, protože budete mít tendenci věci po použití vracet zpět tam, kam patří. 

Screen Shot 2020-03-16 at 11.56.49 Screen Shot 2020-03-16 at 11.57.00

Cílem metody KonMari je to, abyste si doma nechali pouze ty věci, které často ​využíváte​které vám hlavně dělají ​radost​. Budete se o ně podvědomě i lépe starat a k tomu bude udržování pořádku hračka. Navíc věci, které vás těší, vnesou do vašeho domova pozitivní energii, která je pro idylický domov klíčová. Jestliže jste ještě neměli tu čest a možnost přečíst si knižní bestsellery od Marie Kondo​, rozhodně neváhejte. Patří mezi knihy, které užitečně vyplní váš čas a obrátí vám život doslova o 180 stupňů. 

 

 

 

Zdroj obrázků: Pinterest a Instagram