11 tipů na nádherné skandinávské vázy pro jarní květiny

První jarní den doslova klepe na dveře a 20. března je tady co nevidět. Nastal ideální čas, začít zdobit svůj domov pestrobarevnými jarními květinami. A abyste jejich krásu dali ještě více na odiv, naaranžujte je do minimalistických skandinávských váz. Připravili jsme pro vás 11 oblíbených tipůna skutečně skvostné kousky, z kterých si určitě vyberete ten, který vám doma udělá skutečnou parádu.Flatlay vázy (1)
1. Váza NIB S Nude ;  2. Váza Dome M z odolné terakoty ;  3. Elegantní váza Échasse Clear ;  4. Váza Omaggio Clear s jemnými proužky ;  5. Závěsná Váza POV Circle ;  6. Osobitá bílá váza Hammershoi ;  7. Nadčasová Váza Gold Brass ;  8. Keramická Váza Nellemann Hazelnut ;  9. Ikonická Váza Omaggio Steel Blue ;  10. Skleněná Váza Troll Midnight Blue ;  11. Originální Váza Forms Low 

Aby květiny ve váze dlouho vydržely

Udělali jste si radost, nesete si domů nádherné květiny a přemýšlíte, kde je doma naaranžujete? Nezapomeňte však ještě před tím na několik základních pravidel, které rostlinkám pomohou k prodloužení jejich krásy a životnosti.

Pravidlo 1.: Řez ve správnou chvíli

Potřebujete květiny uříznout, aby správně do vázy pasovaly? Tento úkon se snažte provádět spíše v ranních hodinách, kdy rostlina vstřebala dostatek vody nebo večer, kdy má v sobě nashromážděné zásobní látky, které během dne listy vyprodukují. Řez udělejte co nejdelší, aby květina měla dostatečný prostor pro příjem vody a živin.

Pravidlo 2.: Vázu pořádně vydezinfikujte

Věnujte dostatečnou pozornost nejenom výběru krásné vázy, ale také i jejímu následnému čištění. Na stěnách vázy mohou ulpět bakterie, které by květinu oslabovaly. Nebojte se použít i přípravky s obsahem chlóru, které mikroorganismy zničí. Samozřejmě nezapomeňte poté vázu dostatečně propláchnout od této dezinfekce.

Pravidlo 3.: Ošetřete i samotnou vodu

I vodě z vodovodu, kterou do vázy nalijete, byste měli věnovat pozornost. Nejlepší je voda převařená a vychladlánebo několik hodin odstátá. Ideálně, aby neobsahovala množství kyslíku, který poškozuje vodivá pletiva květiny.

Jestliže chcete životnost květiny prodloužit, kápněte do vody pár kapek citronu. Citronová šťáva zabraňuje množení bakterií ve vodě.

Pravidlo 4.: Květiny a ovoce se nemají rády

Rozmyslete, kam vázu s květinou umístíte. Rozhodně se vyvarujte míst, kde je průvannebo mísa s čerstvým ovocem. Ovoce při dozrávání uvolňuje ethylen a ten má za následek rychlé odkvétání květiny.

Pravidlo 5.: Nebojte se ledu

Pokud chcete dodat květině svěží vzhled, nebojte se do vázy nasypat pár kostek ledu, natočte do ní čerstvou vodu a vložte květiny. Uvidíte, jak během chvilky opět získají svěží vzhled.

Pravidlo 6.: Použijte sáčky s výživou

V každém květinářství by vám měli nabídnout sáčky s výživou. Ty neodmítejte a určitě je vezměte s sebou. Jedná se o výživné směsi, které rostlince dodají potřebné látky. Zároveň obsahují konzervační a antibakteriální látky, díky kterým květina vydrží až dvojnásobně dlouhou dobu.

Pravidlo 7.: Finální úpravy

Chvilku před tím, než vložíte květinu do vázy, nezapomeňte odstranit ty listy, které by byly ponořené ve vodě. Zamezíte tak šíření bakterií ve vodě. Proveďte řez na konci stonku zhruba 2 cm nad původním řezema vložte květinu do vody. Stonky by měly být ponořeny maximálně do výšky 10 cm. Důvodem jsou opět bakterie a mikroorganismy, které by se rychleji šířily. Vodu měňte každý den a vázu pořádně vypláchněte. Obden pak proveďte řez stonku.

Závěr

Věříme, že si s našimi tipy užijete krásu pestrobarevných květin co nejdéle a k té si vyberete i nádhernou nadčasovou vázu, která dodá ucelený vzhled nejenom celé rostlince, ale zároveň se stane i středobodem vaší pozornosti, na který se budete s oblibou dívat.